Jak zmotywować pracowników do działania?

Jesteś pracodawcą i zastanawiasz się, jak zmotywować pracowników? To pytanie zadaje sobie niemal każdy właściciel firmy, któremu zależy nie tylko na sukcesach przedsiębiorstwa, ale też na samopoczuciu podwładnych. Odpowiednie motywowanie sprawia, że firma osiąga lepsze rezultaty, a zespół jest bardziej zgrany. Ma ono również napędzać do działania i powodować, że pracownicy angażują się w wykonywane obowiązki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest motywacja, jak odbierają ją pracownicy i poznaj klasyczne oraz oryginalne sposoby na to, jak motywować pracowników.

Motywacja – czym jest?

Każdy człowiek lubi być doceniany. Dzięki temu wiemy, że robimy coś dobrze, a inne osoby to widzą i przede wszystkim szanują naszą pracę. Czym tak naprawdę jest motywacja? To gotowość do podjęcia określonego działania i proces psychologiczny, który nadaje działaniu cel i kierunek. Motywowanie może być negatywne i pozytywne. Obecnie stosuje się motywowanie pozytywne, które uważane jest za bardziej efektywne. W ramach motywowania pozytywnego wyróżniamy dwa sposoby motywowania pracowników. A są to metody:

 • finansowe;
 • pozapłacowe.

Metody finansowe

Są to różnego rodzaju premie uznaniowe, dodatki świąteczne i podwyżki. Najogólniej mówiąc, jest to wszystko to, co związane z pieniędzmi.

Metody pozapłacowe

To metody motywowania pracowników, które nie są związane z pieniędzmi. Zespół nie dostaje więc dodatków, a może liczyć na różnego rodzaju rozrywkę czy wsparcie w rozwoju.

Jak motywować pracowników za pomocą metody pozapłacowej – przykłady

Jak zmotywować pracownika do pracy w inny sposób niż za pomocą pieniędzy? Możliwości tak naprawdę jest mnóstwo. Najlepiej dowiedzieć się wśród zespołu, czego oczekują od Ciebie jako pracodawcy. Warto pamiętać, że każdy pracownik jest inny i każdy może mieć inne potrzeby. Nie każdy ucieszy się z biletu do teatru czy karnetu na siłownię. Motywowanie pracowników może również polegać na:

 • dofinansowaniu studiów i szkoleń;
 • wykupieniu pakietów ubezpieczeniowych czy medycznych;
 • wręczeniu bonów świątecznych;
 • dofinansowaniu wyjazdów wakacyjnych;
 • ulepszeniu miejsca pracy;
 • zorganizowaniu cateringu lub stołówki.

Dofinansowania studiów, szkoleń i kursów – idealne rozwiązanie dla ambitnych pracowników

Motywowanie pracowników może polegać na wspieraniu ich rozwoju. Możesz postawić na kursy językowe lub branżowe. Ale może być to również dofinansowanie studiów, na które chce pójść pracownik. To na pewno zmotywuje go do pracy, a dodatkowo będzie mieć pewność, że jako szef doceniasz jego starania.

Pakiety ubezpieczeniowe i zdrowotne – zadbaj o pracowników nie tylko w biurze

Odpowiednia motywacja dla pracownika nie musi być związana z pracą. Pakiety ubezpieczeniowe i zdrowotne, to świetne wsparcie w każdej sytuacji życiowej. Dzięki nim pracownicy będą mogli zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, dzięki czemu będą również wydajniejsi w pracy. Wprowadź w firmie grupowe ubezpieczenie na życie, a na pewno każdy z pracowników będzie zadowolony z takiego rozwiązania.

Bony świąteczne – bo każdy lubi dostawać prezenty

System motywowania pracownika może również polegać na tym, że pracownicy będą od Ciebie jako pracodawcy otrzymywać bony lub paczki świąteczne. Pozwoli im to przygotować się na duży wydatki w tym okresie. Dodatkowo prezenty świąteczne w formie bonów czy paczek są bardzo miłe i każdy pracownik docenia to, że szef nie zapomina o swoich pracownikach.

Dofinansowanie wyjazdów wakacyjnych – najlepszą motywacją jest odpoczynek

Odpoczynek i dobra zabawa to jedne z najskuteczniejszych czynników motywujących do pracy. Dzięki wsparci finansowemu Twoi pracownicy porządnie odpoczną i powrócą do pracy ze zdwojoną siłą, a przecież o to właśnie chodzi.

Ulepszone miejsce pracy – postaw na przyjazne warunki

Wykorzystuj narzędzia motywowania na co dzień. Przyjazne miejsce pracy to podstawa. Postaw na Activity Based Working i stwórz biuro, w którym każdy będzie mógł wybrać najlepsze dla niego miejsce do pracy. Zrezygnuj ze standardowych biurek i krzeseł. Wprowadź do wnętrza stojące miejsca pracy czy pufy. Dobrym pomysłem jest też zorganizowanie pokoju do odpoczynku, w którym znajdą się piłkarzyki, ping-pong czy rzutki.

Catering i stołówka – zadbaj o dietę pracowników

Pozapłacowym czynnikiem motywacyjnym jest zapewnienie pracownikom obiadów. Dzięki temu nie będą musieli przygotowywać posiłków w domu. Zaoszczędzą pieniądze, a ich zaangażowanie w pracę na pewno będzie większe.

Pozapłacowe sposoby motywowania pracowników – imprezy firmowe i wyjazdy integracyjne

Najlepszym sposobem na zmotywowanie pracowników jest zapewnienie im rozrywki. Możesz więc zdecydować się na imprezę firmową lub wyjazd integracyjny. Dzięki temu zespół bardziej się pozna, co poprawi współpracę między jego członkami. Różnego rodzaju zabawy integracyjne dla dorosłych na pewno w tym pomogą. W Fun&Play znajdziesz ogromny wybór dmuchańców dla dorosłych, które zapewnią pracownikom ogrom zabawy. Impreza z naszymi dmuchańcami, to gwarancja zadowolenia i powrotu do dzieciństwa. Dobrym rozwiązaniem na imprezy integracyjne są:

 • Bubble Soccer;
 • Przenośny Paintball;
 • Przeciąganie Liny;
 • Mega Piłkarzyki;
 • Narty Wieloosobowe.

Bubble Soccer – piłka nożna dla każdego

Na czym polega Bubble Soccer? To tak naprawdę rozgrywka w piłkę nożną. Ale zadanie jest mocno utrudnione, ponieważ wszyscy zawodnicy znajdują się w dmuchanych kulach. Sprawia to, że bardzo ciężko trafić w piłkę, a co dopiero strzelić gola. Zabawa ta wymaga więc współpracy. A częste upadki i wywrotki powodują wiele śmiechu.

Przenośny Paintball – gra dla lubiących dreszczyk emocji

Zorganizuj swoim pracownikom świetną rozgrywkę, dzięki której poczują się jak w filmie akcji. Przenośny Paintball to atrakcja idealna do nauki współpracy i organizacji. To również taka rozrywka, na którą wiele osób się samo nie wybierze. To sposób na motywację pracowników, który na pewno zostanie doceniony.

Przeciąganie Liny – zabawa z dzieciństwa zawsze w modzie

Imprezy i wyjazdy integracyjne to sposoby na motywowanie pozapłacowe, które sprawdzają się w przypadku niemal każdego zespołu. Będą jeszcze lepiej odbierane, gdy zorganizujesz pracownikom ciekawe atrakcje na takich spotkaniach. Wspólne pójście na piwo jest fajne, ale za którymś razem już może nie być ciekawe dla pracowników. Dlatego też zorganizuj ciekawe zabawy, dzięki którym zespół będzie mógł się powygłupiać i zapomnieć o problemach. Polecamy Przeciąganie Liny, które przeniesie wszystkich do dzieciństwa.

Mega Piłkarzyki – trudne zadanie dla całego zespołu

Mega Piłkarzyki to wyzwanie dla każdego. Gra polega na tym samym, co tradycyjne piłkarzyki, z tym że zawodnikami będą Twoi pracownicy. Będą mieli unieruchomione ręce, dzięki czemu trafienie w piłkę będzie bardzo utrudnione. To atrakcja idealna na imprezy firmowe, ponieważ wymaga udziału dużej liczby osób. Wybierz piłkarzyki, a na pewno zaskoczysz swoich pracowników, bo takiej zabawy na pewno nigdzie nie widzieli.

Narty Wieloosobowe – do nauki współpracy

Narty Wieloosobowe wymagają perfekcyjnej współpracy. Jeden fałszywy ruch i wszyscy zawodnicy będą leżeć na ziemi. Ta zabawa wymaga współdziałania zespołu, ale też dzięki niej możesz wprowadzić zdrowy element rywalizacji. Wystarczy zorganizować wyścigi rzędów i sprawdzić, które osoby się najlepiej sprawują.

Podsumowanie

Jest kilka sposobów na to, jak zmotywować pracowników. Prawdą jest, że silny, współpracujący i dobrze zmotywowany zespół jest kluczem do sukcesu danej firmy. Możesz do motywowania wykorzystywać czynniki finansowe, ale dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie form pozapłacowych. Zadbaj o zdrowie pracowników i zorganizuj dla nich pakiety ubezpieczeniowe, stwórz przyjazne miejsce pracy i zapewnij zespołowi obiady. Idealnie sprawdzają się również wyjazdy integracyjne i zabawy firmowe, na których możesz zapewnić ciekawe zabawy. W Fun&Play znajdziesz wiele świetnych atrakcji, które sprawdzą się w budowaniu silnego zespołu. Będą też dobrze odbierane przez pracowników, ponieważ sprawią, że choć na chwilę zapomną o obowiązkach i poczują się jak dzieci.